Tepelné čerpadlo návratnost

Návratnost tepelného čerpadlaVyplatí se tepelní čerpadlo? Vzhledem k pořizovací ceně tepelných čerpadel je dobré si spočítat návratnost tepelného čerpadla. Na délku návratnosti této investice má vliv spousta faktorů a v první řadě, jaký typ vytápění nyní používáte.

Novostavba

Pokud se jedná o novostavbu bude návratnost tepelného čerpadla rychlejší, protože další druhy topení mají také své pořizovací náklady, které můžete vynechat.

Dům s plynovým vytápěním

Pokud jste jednou už investici do vytápění udělali, bude návranost tepelného čerpadla mnohem delší. Provozní náklady na vytápění tepelným čerpadlem jsou mnohem menší, proto i v tomto případě se vyplatí a určitě bude tento druh vytápění uspornější.

Dům s elektrickým vytápěním

V tomto případě je to s návratností podobné jako u domu s plynovým topením, ale záleží na použitém typu elektrického vytápění.

Dům s vytápěním tuhými palivy (dřevo, uhlí)

Zde je návratnost tepelného čerpadla opravdu dlouhá, ikdyž náklady na provoz tepelného čerpadla jsou stále nižší než u tohoto druhu vytápění, bude se Vám tato investice vracet dlouhou dobu. Je to i z toho důvodu, že většina lidí nezapočítává do provozních nákladů i čas strávený na přípravě dřeva nebo skládání uhlí a větší péči, kterou musí tomuto druhu vytápění dát. Přidanou hodnotu je v tomto případě pohodlí, které díky své investici do tepelného čerpadla získáte.

Zajímá Vás také životnost tepelného čerpadla? Ta je dána především životností kompresoru, kterou ovlivňuje počet startů kompresoru. Např. tepelná čerpadla, jež jsou založeny na principu odebírání tepla ze země, Vám můžou sloužit více než 20 let. Po této době se doporučuje provést na chladícím okruhu generální opravu a zařízení tak používat nadále.

Při kalkulaci návratnosti tepelného čerpadla a investice do tohoto druhu vytápění je nutné znát typ tepelného čerpadla (země voda, vzduch voda, vzduch vzduch), který si chcete pořídit a který je vhodný pro Váš typ domu nebo bytu.

Podrobnější informace o tepelných čerpadlech naleznete zde.