Společný program „kotlíkové dotace" na podporu výměny kotlů má za cíl snížit znečištění ovzduší z tzv. lokálních topenišť, která topí tuhými palivy. Cílem kotlíkové dotace je výměna těchto stávajících kotlů na tuhá paliva za méně škodlivé nízkoemisní tepelné zdroje, např. tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.
Program "kotlíková dotace" vznikl na podporu nového zákona o ovzduší v ČR. Podle něj nebude možné od roku 2022 provozovat staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí získalo nyní 9 miliard na výměnu těchto kotlů v domácnostech.
Všechny nové kotle na kotlíkovou dotaci musí splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry. Kotle, které budou v rámci programu dotovány, jsou součástí speciálního seznamu, který vede Státní fond životního prostředí ČR.
Seznam kotlů na kotlíkovou dotaci najdete zde (Kotlíková dotace seznam kotlů)
Výše kotlíkové dotace je odvislá od zdroje, který si vyberete pro vytápění své domácnosti a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu).
Pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, je nutné ještě společně s výměnou kotle snížit tuto energetickou náročnost domu a udělat tzv. mikro-energetické opatření, např. zaizolovat okna, strop, sklep nebo půdu. Celková dotace na kotel a související úpravy může dosáhnout až 85 % z maximální částky 150 tisíc korun.
Dotace se vztahuje také na další výdaje, které mohou vzniknout při instalaci nového zdroje vytápění, např. na novou otopnou soustavu, vyvložkování komína, či připojení plynové přípojky z HUP na vlastním pozemku do domu.
Finální podmínky pro získání kotlíkové dotace pro občany budou stanovovat kraje, proto se jednotlivé podmínky v krajích můžou lišit.
Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč)
Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany.
Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb, souvisejících s nastavením přidělování podpory.